Allmaailm

You can’t see me?

Posted in Sellised lood by fallenboy on 20. dets. 2009

♪ Hetkel mängib iTunesis: James Horner – Becoming one of “The People” Becoming one with Neytiri

Käisin veel korra Avatari vaatamas! Meeldib, ei saa midagi sinna parata. Ja sain kinnitust sellele, et enamik inimesi ei saa filmist aru. Millest on kahju.

Kirjutan siia oma nägemuse ja loodan, et ehk leiab keegi sellest abi — see film ei ole visuaalne, selles on äärmiselt sügav mõte. Ja kõik järgnevad kaadrid, millest räägin, ei ole ometi illustreerimiseks filmi lisatud — film on ju 3h pikk — vaid ikkagi millegi edasi andmiseks.

Alustagem algusest.

PS! Kui filmi ei le veel näinud, aga plaanid minna vaatama, siis ära edasi loe! Edasises tekstis on kaadrite kirjeldusi!

pilt: Neytiri

Kui lennuk sõidab läbi Pandora atmosfääri, paljastub suur maardla, mis on täielikus kontrastis planeedi teiste osadega, mida Taeva inimesed*, ei ole veel anastada suutnud. Mida selle kaadriga tahetakse ütleda? Arvatavasti tutvustatakse Maa inimesi, mida nad on juba planeedil suutnud korda saata ja milleks suutelised. Lisaks veel nende täieliku austuse puudumist ümbritsevasse, seda enam, et planeedil ollakse külalistena.

Kui sõdurid lennukist väljuvad, kommenteerib üks varem baasis olnu, et saabus “värske liha” , mis näitab, kuidas Taeva inimesed üksteisesse suhtuvad.

Kui Jake Sully ratastooliga üle lennuvälja sõidab. möödub temast hiigelsuur masin, mille kummides on Na’vide nooled. Keegi ei pane nooli millekski, ei keerata neile tähelepanu. Sellega tahatakse näidata, et Na’videst ei hoolita, ei austata. Seda kinnitab hiljem Firma käpik, kui nimetab Na’visid sinisteks ahvideks ja paneb küsimärgi alla nende arengutaseme, kui irvitab, et nad elavad puu sees.

Hiljem filmis näidatakse korduvalt, kuidas nn tavainimene Pandora (ja arvatavasti ka Maa) loodusesse suhtub — näppides taimi, pekstes väikeseid olendeid. Mitte mingisugust austust ümritseva suhtes.

Nagu Jake Sully kinnitab, on Maa inimesed oma looduse juba hävitanud ja kavatsevad seda teha ka Pandoras.

Usalda ookeani ja sa ei upu kunagi

Pea igas kaadris kinnitatakse, et Na’vid on osa loodusest, nad austavad, usaldavad enda ümbrust ja on sellega üks.

Neytiri pahandab Jake Sullyga, et see on nagu laps, ülbe ja lärmakas (nagu oss :)), sest Jake ei oska looduses/loodusega ringi käia. Jake’i pärast peab Neytiri tapma nantange, kes ei ole teinud midagi halvasti, seepärast surevad asjata. Kuigi nad paistavad agressiivsed ja kurjad (ning Maa inimesed eeldavad, et sellepärast on nende tapmine õigustatud), austavad Na’vid neid sellisena nagu nad on — nad on osa loodusest, nad on nii loodud ja kellegil ei ole õigust nende elu võtta ega nende oleku õiguspärasuses kahelda — kui nad sind ründavad, süüdiata vaid iseennast.

Kui Jake Sully üritab eemale peletada Püha puu seemneid, sunnib Neytiri teda vaikselt seisma, et seemned saaksid teha, mida nad tahavad — Neytiri sunnib Jake’i loodust usaldama. Vastandina kolonelile, kes kinnitab korduvalt, et Pandora loodus on inimese vaenlane.

Filmi lõpus tulevad Pandora loomad-linnud ja kaitsevad oma kodu elu hinnaga. Suhteliselt tobe, või mis? Minu arvates on selle mõte aga sügavam — mida iganes inimene ei tahaks teha, ei teeks, loodus on tast võimsam. Emakese loodusega ei tasu võistelda!

Suhteliselt paljud arvavad, et Na’vid ja nende elustiil on James Cameroni poolt välja mõteldud. Jah, sinine humanoid võibolla küll, kuid nende elustiil on tegelikult vägagi sarnane eestlaste maausule! Lisaks veel indiaanlaste uskumustele, jaapani vanadele kommetele jne. Ei ole see midagi uut, kõik on ammuunustatud vana.

Enda rõõmuks avastasin selle sissekande jaoks materjale korjates, et ma ei olegi asjast väga valesti aru saanud:

At Comic Con 2009, Cameron told attendees that he wanted to make “something that has this spoonful of sugar of all the action and the adventure and all that, which thrills me anyway as a fan, but also wanting to do something that has a conscience, that maybe in the enjoying of it makes you think a little bit about the way you interact with nature and your fellow man.” He added that “the Na’vi represent something that is our higher selves, or our aspirational selves, what we would like to think we are,” and “the humans in the film, even though there are some good ones salted in, represent what we know to be the parts of ourselves that are trashing our world and maybe condemning ourselves to a grim future.”

Lõpetuseks — jah, ma tunnistan, et filmis on kasutatud palju selliseid motiive, mis on kulunud ja tunduvad klišeena, aga see kõik on vabandatav — filmi eeralve oli pool miljardit dollarit, seega oli neid vaja, et maandada riske.

Kõik on ikkagi ju rahas kinni 🙂

*******************
Taeva inimesed ja Na’vid sümboliseerivad tegelikult meid endid. Taeva inimesed oleme me reaalsuses, Na’vid enda peades. Loodan, et kord saavad inimesed aru, et meie minapilt, mis on meie peades, ei ole meie realsuse minaga teps mitte sarnased…

Advertisements

Üks vastus

Subscribe to comments with RSS.

  1. jänks said, on 22. dets. 2009 at 00:14

    käisin ka 3D avatari eile vaatamas. Absoluutselt super – sügav, ilus, valus, mõtestatud. Üle pika aja jälle hea kinokogemus


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: