Allmaailm

Maksud tagasi!

Posted in Austraalia info by fallenboy on 21. aug. 2009

♪ Hetkel mängib iTunesis: Whitney Houston – Salute

Viimastel päevadel satub siia palju inimesi, kes tahavad teada, kuidas Austraaliast makse tagasi saab. Nojah, eks see üks keeruline teema on ja nagu Austraalias traditsiooniks saanud — erineva jutu rääkijaid on rohkem, kui odaval hooral kliente.

Räägin, kuidas minul see asi käis.

Mulle on aegade algusest sisendatud, et maksude tagasisaamine on imelihtne — internetis toksid enda nime ja TFN numbri sisse, süsteem näitab, kui palju oled teeninud ja ja kui palju maksu maksnud. Vahet ei ole, millise maksumääraga sa makse oled maksnud (13 vs 28 jne).
Reaalsusega on sellel jutul vaid niipalju ühist, et tõesti, maksuameti kodukalt (ato.gov.au) saab maha laadida maksuprogrammi (ainult Windowsile) ja see siis peaks kõik sinu andmed üles otsima ja deklaratsiooni sisestama. Konks on aga selline, et seda programmi saad sa kasutada siis ja ainult siis, kui sa oled elnevatel aastatel tuludeklaratsiooni juba teinud! Sest süsteem ei tuvasta sind muidu ära, kui maksuametis ei ole sinu kohta mingit olulist infot, millega sinu isikut kontrolida saaks. Kui sa oled eelmistel aastatel deklarastiooni teinud, saad sa ennast tuvastada näiteks kontonumbriga, millele kanti sinu maksutagastus. Või mõne group certificatega (kokkuvõttev palgalipik, mille masuaasta lõpus sulle tööandja annab-saadab. Tavaliselt saad selle töö vahendaja käest kätte (ntx hostelid)).

Niiet esimest korda maksu tagasinõudjal ei tasu siis lihtsale stsenaariumile loota.

Kuidas siis teha? No üks võimalus on maksuameti kodukalt maha laadida varem mainitud programm ja sellesse käsitsi sisse toksida oma kogutud summad, kõik see välja printida ja MA saata.

Mina läksin aga mingisugusesse maksudega televasse firmasse kõigi oma viimaste palgatsekkide ja PAYG-dega. 110 dollarit ja raha oli nädala pärast minu arvel.

Sõltub muidugi kus teha, aga tean seda, et internetis Taxback.com.au-s on see maksuasi päris kallis. Otsige kohalik maksufirma üles, võimalik, et see on odavam.

Juhul, kui hakkate ise tegema makse, siis teadke, et võite julgelt panna 299 AUD-i eest tööriideid ja -vahendeid, sest alla 300AUD-i puhul ei taha MA tsekke ega midagi. Kui sul on aga tsekid olemas ja tööriietele-vahenditele kulus rohkem, siis laske käia!

Ja siis veel müüt, et 100% makse saab tagasi. See sõltub küll otseselt sellest, kui palju teeninud oled — kui sul on makse makstud üle 2000 AUD-i, siis ei saa kõike tagasi. Kui alla 2000, siis peaks saama küll. Ma ei oska täpselt ütelda, millise summa juures täpselt 100% enam kätte ei saa. Igatahes mina olin makse maksnud 2218 AUD-i, tagasi sain aga natuke alla 1790 AUD-i. Tuttav oli makse maksnud 1300 AUD-i, sai tagasi 100%.

Mis on veel huvitav — kui oled maksnud makse natuke alla 2000, saad rohkem makse kätte, kui siis, kui oled maksnud üle 2000! Laps on makse maksnud vähem, kui mina, aga sai tagasi rohkem, kui mina!

Kui soovid teada, kui palju sa kätte peaksid saama, toksi enda makstud maks ja teenitud summa taxback.com.au lehel olevasse kalkulaatorisse. Koduleht küsib sinu nime, e-posti ja telefoni numbrit, SISESTA VALED ANDMED!!! sest nad hakkavad muidu sulle päevad 2 korda helistama ja kirjadega tüütama!

Knock yourself out!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: